Reklama
NAVŠTÍVENÁ VINAŘSTVÍ
VYPITÁ VÍNA
všechna vinařstvípřihlásit/registrovat
hledat vinařstvi nebo přidat návštěvu X
Poslední návštěvy vinařství
Gotberg Pavlis
Vinařství Gotberg, které je na trhu od loňska, je jako mladší brácha Sonberku, míněno v dobrém i zlém. K srovnání vybízí už jen to, že Gotberg dělá část vín z vininiční tratě Sonberk, ale hlavně je to opět moderně pojaté vinařství. Ovšem zatímco Sonberk spoléhá na marktingovou podporu od spisovatele Michala Viewegha, režiséra Jana Hřebejka či véčkaře Radka Johna, Gotberg vsadil na biozemědělství. Jak vtipně upozornil server Českéstavby.cz, místo celebrit tedy mezi vinicemi korzují ovce. Díkybohu za špetku rozumu. Ekologickému zemědělství odpovídá i nízkoenergetický dům od mladého brněnského architekta Martina Bukolského. Také odvážné a pozoruhodné řešení a potud tedy klady. Zatímco ale Pleskotova stavba je velmi kontextuální, masivnější Gotberg působí na laika malinko jako Orlí hnízdo. A pokud jde o vína, stačí jediné srovnání: zatímco gotbergská Pálava VzH 09 má 52,9 gramu zbytkového cukru na litr a 12,5 pct. alkoholu, tak konkurenční Pálava ze Sonberku VzH má jen 11 gramů cukru na 6,3 gramu kyselin na litr a 14 pct. alkoholu. Nemyslím si přitom, že by víno méně alkoholické, ale s vysokým cukrem mělo být právě díky nižšímu alkoholu méně únavné. Spíše naopak, cukr unaví dřív než alkohol. Potřeba stabilizovat neprokvašené víno mi navíc nepřipadá příliš přírodní. Gotberg přitom, lze-li generalizovat, dělá vesměs jenom extraktivní, pozdě sbíraná vína s vysokým obsahem zbytkového cukru, zatímco Sonberk spíše vína suchá či vyvážená. Přesto jde v Gotbergu o vína špičkově dělaná, která připravuje místní vinař Stanislav Málek. Nejvíce mě zaujalo polosuché Neuburské a RR botrytický sběr, obě z trati Sonberk, koupil jsem si i tu Pálavu, podle Málka vlajkovou loď vinařství, a také skvělý Tramín. Tohle vinařství rozhodně stojí za to sledovat.

Návštěva Sonberku je jako výlet za historií, moderní architekturou a malebnou krajinou - a pak až vínem. Vinice Sonberg je známa již ve 13. století a v 16. století se tamní vína servírují na Pražském hradě. Ludvík Jagellonský, který nám vládl z Budína, si totiž roku 1522 při své ojedinělé návštěvě Prahy nechal poslat asi 7500 litrů tohoto vína. Vinařství sídlí v překrásné budově od Josefa Pleskota a je z něj parádní výhled na Pálavu. Na ochutnávce je třeba počítat pouze s recepční a s poměrně velkými dávkami degustovaného vína za nemalý peníz. Ale protože jde o již slavné vinařství, všechny potřebné informace o víně a rozhovory s enologem není těžké najít na internetu. Vína přitom nejdou vyplivnout a některá ani nedopít. Třeba RR 08, který je momentálně v prodeji, vyhlásil prestižní časopis Decanter za nejlepší suché bílé střední a východní Evropy 2010. Přitom alespoň pro mě rozhodně nedokázal zastínit fantastickou 07, což ovšem byl botrytický sběr. O vínech řady Velký Sonberg vinařství uvádí, že jsou ze starších, někdy až třicetiletých vinohradů. Používají vlastní vyselektované kvasinky ze Sonberku. Kombinace vynikající polohy Sonberku, která podle jejich marketingu snese srovnání v nejbližším okolí jen s Wachau či Moselou, skvělého enologa Oldřicha Drápala ml. a zjevě dostatečného množství financí zde hraje ve prospěch jedinečného vína. Překvapením bylo, že Sonberk dělá i červená, konkrétně barikovaný Merlot. Až dosud ale prý vše vypili akcionáři, teprve ročník 2008 šel letos poprvé do prodeje. Prý ho bylo víc než v minulých letech. Toto vinařství je třeba hojně navštěvovat, než se i jeho ceny definitivně odpoutají od místních poměrů.

Tvrdonické vinařství Kosík jsme navštívili ve dnech otevřených sklepů. Na první pohled na nás penzion s vinařstvím působily nevkusně. Když jsme viděli doktora Kosíka, žena jízlivě poznamenala, že to musí být gynekolog. (Mýlila se. Byla by chyba vynášet soudy podle prvních dojmů.) Vinař nám ukázal provoz. Panovala tam čistota a nerez moderních technologií jak na chirurgickém sále. Kosík přiznal, že upřednostňuje mladá vína s primární aromatikou, která je třeba vypít do dvou let. Od roku 2010 mu dělá technologa Pavel Buriánek, který ve střední valtické škole slavil úspěchy s nízkoalkoholickými, svěžími, ovocitými víny se zbytkovým cukrem. Zvláště jeho růžová byla výborná. A už letos jejich vína roku 2010 prorazila na Valtických vinných trzích. Kosíkova kolekce vín byla hodnocena jako jedna z nejlepších. Na Dnu otevřených sklepů ovšem Kosík prezentoval hlavně vína, která oceněna nebyla. Například Rulandské modré bylo spíše nepitelné, naopak veltlín za 120 korun vyloženě poměrem cena versus výkon potěšil. Z těch oceněných jsem koupil Rulandské bílé 2010. Musím přiznat, že se k němu rád vrátím. Lze namítnout, že Kosíkova vína nemají faktor X, že jsou v nejlepším případě \"jen bezchybná\", ale nikoli osobitá. Prostě dobře zvládnuté moderní technologie. Ale vinař o takovou osobitost ani neusiluje. A to, o co usiluje, dělá moc dobře. Tady těžko kritizovat, zvláště pokud si udrží nižší ceny. K další návštěvě vinařství ovšem nevidím zvláštní důvod, vína hlubší porozumění nepotřebují.

Kontroverzní, špičkové, experimentující. Vinařství, které si pohrává s biodynamikou, tedy s čistě přírodním přístupem k vínu ve vinici i ve sklepě. Těžko hledat jiné, které by samo sobě taky kladlo takové nároky. Mění styl, když má pocit, že je to ve prospěch vína. A směřuje k jednoduchosti, čistotě a pravdivosti, v níž se odrazí bořetický terroir. Ovšem s odrůdou, která je na takové hrátky připravena. Nyní proto dělá jen PN a Roučí, cuvée PN a SV. Víno není barikované, neboť třísloviny mu rozhodně nechybějí. Ve třech řadách, základní, best of, kterou Jaroslav Springer označil za experimentální, a Grand Cru. Základní PN 2008 je lehký, čistý, těžko se od něj odtrhnout, ročník 2006 je pak již opojný, nazrálý pinot, na který lze stále ještě čekat. PN Crand Cru 2007 zaujme jedinečným zemitým výrazem, které z něj činí velkolepé dílo. Mnohem přístupnější, i když neméně komplexní, je Roučí CG 2007. Ale popravdě, neumím ta vína moc popsat, s něčím takovým jsem se totiž mockrát nesetkal. Vína jsou zjevně dělaná na dlouhé zrání, byli jsme upozorněni, že tak po pěti letech se na nějakou dobu dostanou do nepříjemné puberty. Vinař ochotně představil několik ročníků svého nejlepšího vína, a dokonce nás vzal i do vinice. Ručně okopávané terasy - nádhera, kterou mu tam chodí ožírat zvěř. A když jsem si pak kupoval víno domů, nabídl i přátelskou cenu na řadu Grand Cru, kterou bych si jinak dovolit nemohl.

Vinařství Krásná hora je na internetu hodně \"profláklé\", tak nebudu zdržovat řečmi o něm. Mladý sklepmistr nám ochotně ukázal budovu, povykládal o vinicích a potížích se sousedy a ochotně naléval vše, nač jsme si se ženou ukázali. Krásný byl jejich MM 2009, voňavý, ale rozhodně ne vlezlý, lehký, ale nikoli krátký. SG 2010 voněl skutečně po novozélandsku, jenom v těle mu chyběla malinko i ta novozélandská plnost. Ale i tak byl moc hezký. PN 2009 jsem koupil s tím, že potřebuje víc času. Vrcholem ale byl ZW 2010, živý, veselý, ještě neuhlazený a nevycválaný, s pronikavou vůní a ostrou kyselinkou a spoustou červeného ovoce. U toho vína pochybujete o tom, jestli je vůbec z hroznů. Kde by se tam vzalo tolik ovoce, no ne? Navíc jeho část teď leží v sudech a bude se lahvovat v prosinci, jestli mě vzpomínky neklamou. Na to se moc těším. Bravo!

REISTEN Pavlis
Návštěva pavlovského vinařství Reisten mně pomohla mnohem lépe poznat jejich vína. Enolog Ondřej Veselý si na mě ochotně udělal čas a otvíral láhve, které jsem měl zájem ochutnat. Poutavě hovořil o tradiční přípravě vynikajícího Pinotu noir (2007) bez vinifikátoru i o rozdílech a přednostech jednotlivých vinic, které mají čtyři. Skvěle se jim daří zejména Pinot blanc, z této spíše okrajové odrůdy dělají opravdu velká (tichá) vína. Zvláště ten PB z trati U božích muk, který se vyznačuje pozoruhodně slanou mineralitou. Vína mají značný potenciál, ochutnávat PB z Valtické 2005 byl proto zážitek. Z vinařství dýchá taková burgundská atmosféra. Je přitom směšné, jak nízké ohodnocení dostávají jejich vína na domácích soutěžích, třeba na Valtických vinných trzích. Pro mě jsou jejich komplexní a terroirová vína moravskou špičkou.

velmi vydařená akce "Na Hanácké Slovácko za vínem" i když počasí příliš nepřálo. Doufám, že se bubdu moci zůčastnit i dalšího ročníku.

Akce Na Hanácké Slovácko za vínem, přírodou a divadlem v režii vinařství Koráb byla prostě skvělá. Navzdory počasí jsem si to užila výborně. Bude-li se opakovat, jedu zas. Pokud ne, jedu ke Korábům stejně :)

No co k tomu říci. Osobitý a nenásilný přístup vinaře k tradicím i technologii. Vstřícný postoj k zákazníkům. Faktor X a vždy něco navíc :-). Minimálně 1x za rok povinnost návštěvy.Můžu jedině doporučit. Výborná vína, pěkný sklep, fajn vinař a velká ochota a vstřícnost. Vína tu mají čas a klid, nečekejte žádné uspěchané líbivky vyhnané technologickými zásahy. Ráda se vrátím.

Amuse bouche v podobě křepelčího vejce na toustu s lanýžovým máslem, carpacio z červené řepy s kozím sýrem a kdoulovým balsamicem, hráškový krém s račími ocásky, křepelka na marsale, jehněčí kýta na čerstvých bylinkách a nakonec ořechovo-tvarohový koláč s panáčkem ořechovice. No a samozřejmě kupa výborných vín a několik hodin příjemné zábavy ve fajn společnosti. Je třeba něco dodávat?

S přáteli jsme si objednali degustaci s velkým kulinářským menu. Všem doporučuji. Prohlídka vinic, vinařství, 6 chodová večeře. Vše s výkladem Marka Vybírala, majitele vinařství prostě nemá chybu.

předchozí další
hledat víno nebo přidat nové
Poslední vypitá vína
Muškát moravský,2012,Krásná Hora s.r.o.
Lukáš
Krásně suchý muškát mladého ročníku. Oproti roku 200... Blatnický Roháč,2007,Michal Robek
Lukáš
Velice dobré a kvalitní víno, vhodné k rybí gastronomii... Aurelius,2011,Ota Ševčík
Lukáš
Víno sytější žluté barvy, tvořící výrazné mosty. ... Sauvignon,2007,ZNOVÍN ZNOJMO, a. s.
Lukáš
Moc pěkný, vyzrálý zástupce rodiny Sauvignonů. Nazrál... více >>
Nejlépe hodnocená vína
Müler Thurgau,2008,Rodinné vinařství Pavel Husák 1x André,2000,Rodinné vinařství Pavel Husák 1x Veltlíské zelené,2010,Rodinné vinařství Pavel Husák 1x Muškát moravský,2008,Krásná Hora s.r.o. 1x Zweigeltrebe rosé,2011,Krásná Hora s.r.o. 1x Kerner,2009,MIKROSVÍN MIKULOV, a.s. 1x Sylvánské zelené,2009,Stanislav Miklica - Collegium Vinitorum 1x Pinot Noir,2006,Krásná Hora s.r.o. 4x více >>
O STRÁNKÁCH O NÁS
RSS 2.0
© Copyright: Jiří Holec